در دنیای اپل بگرد

آموزش به اشتراک گذاری صفحه نمایش مک از طریق Messages

یک ترفند بسیار ساده و بسیار و کاربردی که تقریبا بصورت مخفی در OS X بعد از OS X 10.10 به میان آمده است و ممکن است خیلی از کاربران در جریان آن نباشند. در ادامه با ما همراه باشید.

 

حتما با برنامه هایی نظیر Team Viewer آشنا هستید، این برنامه حرفه ای ترین و قوی ترین برنامه برای به اشتراک گذاری صفحه نمایش شما است.  اما خب برای داشتن آن باید خرج کنید! اما دیگر مهم نیست! در برنامه Messages سیستم عامل مک از نسخه بوسمیت به بعد گزینه جدیدی به نام Screen Sharing اضافه شده است. برای استفاده از این قابلییت باید بصورت iMessage مکالمه باشد. از طریق این برنامه می توانید صفحه نمایش سیستم خود را با طرف مقابل به اشتراک بزارید آن هم رایگان و بسیار امن! 

 

اما اصلا چرا به اشتراک گذازی صفحه نمایش مفید و بعضی مواقع بسیار مهم است؟

 

فرض کنید شما به مشکل رایانه ای برخورده اید و شخصی که می خواهد سیستم شما را درست کند در حال حاضر دسترسی ندارد تا در کنار شما باشد و سیستم شما را درست کند! خب در این زمان شما تنها کافیست به او iMessage بفرستید و صفحه نمایش خود را با او با اشتراک بزارید و او می تواند کاری که کلی زمان می برد را همان لحظه برای شما انجام دهد! یا برای مثال جایی Power point و یا Keynote باید ارایه دهید. در این لحظه می توانید با به اشتراک گذاری صفحه نمایش کنترل کار را به دست شخص دیگری که حرفه ای تر است بسپارید ! و بسیاری از ویژگی های دیگر. از این قابلییت خوشتان آمد؟ پس در ادامه با ما باشید.

 

 

قدم نخست: برنامه Messages را در مک خود اجرا کنید و بر روی مکالمه iMessage ای که می خواهید صفحه نمایشتان را با او به اشتراک بزارید کلیک کنید.

 

قدم دوم : در گوشه بالا سمت راست بر روی Details کلیک کنید.

 

Screensharing_maacneed9


 

قدم سوم: در منوی بالا اومده بر روی گزینه Screen Sharing کلیک کنید. در تصویر زیر مشاهده می کنید.

 

Screensharing_maacneed7

 

قدم چهارم: در منوی بالا اومده دو گزینه روبرو دارید. یا درخواست به اشتراک گذاری دهید و یا شخص مقابل را دعوت به سیستم خود کنید. گزینه نخست برای دعوت و گزینه دوم برای درخواست از شخص مقابل برای دسترسی به سیستم است. در این آموزش گزینه دوم انتخاب می شود.

 

Screensharing_maacneed6

 

قدم پنجم : پس از کلیک بر روی Ask to Share Screen مک در حال گرفتن پاسخ از  سیستم مقابل می ماند.

توجه : برای منصرف شدن در همین لحظه کافیست بر روی دکمه X کلیک کنید.

 

Screensharing_maacneed5

 

قدم ششم : با قبول کردن شخص ، برنامه Screen Sharing در مک اجرا خواهد شد و شما یک پیش نمایش ازصفحه نمایش شخص مقابل همانند تصویر زیر خواهید دید.

 

Screensharing_maacneed8

 

تا اینجا شما هیچ دسترسی ای ندارید و تنها صفحه نمایش شخص را مشاهده می کنید. اما نگران نباشید در داخل برنامه گزینه های زیادی برای کنترل وجود دارد. حال فراموش کنید که شما درخواست داده بودید و فرض کنید شما آن شخص مقابل هستید که صفحه را به اشتراک گذاشته است. در آن سمت در همان نخست که آن شخص به شما درخواست می دهد یک اعلانیه در سیستم خود مشاهده می کنید:

 

Screensharing_maacneed8

 

نگاه نزدیک تر:

 

Screensharing_maacneed4

 

پس از قبول کردن ، شما یک گزینه جدید در منوبار خواهد دید که گزینه هایی در دسترس دارید. گزینه هایی نظیر قطع کردن میکروفن،توقف موقت اشتراک گذاری،تمام کردن ارتباط و اجازه دادن کنترل سیستم خود.  با انتخاب این گزینه شما می گویید که شخص مقابل چه می تواند انجام دهد.

 

Screensharing_maacneed1

 

نگاه نزدیک تر:

 

 

Screensharing_maacneed2

 

امیدواریم لذت برده باشید.

macneed.ir