اقدام قانونی شرکت اپل، علیه شرکتی با لوگوی گلابی‌‌

  • تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۹
  • دسته بندی: اخبار

طبق گزارش آیفون در کشور کانادا، اپل علیه توسعه‌دهندگان برنامۀ "Prepear" اقدام قانونی کرده است.

Prepear برنامه‌ای حاوی دستور پخت و لیست موادغذایی مورد نیاز انواع غذاها است. این اپلیکیشن، spinoff برنامۀ "Super Healthy Kids" است. بنیان‌گذاران این برنامه ادعا می‌کنند که با دادخواست اپل روبه‌رو هستند. این موضوع صحت دارد، بر اساس گزارش اپل لوگوی Prepear بسیار شبیه لوگوی اپل است.

 

این شرکت از طریق پستی در اینستاگرام خود اعلام کرده است که "اپل با لوگوی تجاری شرکت کوچک ما مخالفت می‌کند. می‌گوید لوگو گلابی ما به لوگو سیب آن‌ها بسیار نزدیک است و ظاهراً به طرح آن‌ها صدمه می‌زند". در ادامه نوشتند که "این اقدام یک ضربۀ بزرگی به ما در Prepear است".

اقدام قانونی شرکت اپل، علیه شرکتی با لوگوی گلابی‌‌

 

این شرکت کمپینی را در سایت change.org برای ترغیب اپل مبنی بر" قطع مخالفت خود با لوگوی Prepear و کمک به متوقف کردن سواستفادۀ شرکت‌های بزرگ از موقعیت‌ و قدرت‌شان نسبت به شرکت‌های کوچک" آغاز کرده است.

Prepear می‌گوید:" ما یک بیزنس بسیار کوچک با تنها پنج عضو هستیم" و توضیح می‌دهد که موارد حقوقی ناشی از این اختلاف‌نظر باعث هزینۀ هزاران دلار و اخراج یک عضو از تیم‌شان شده است.

"اپل مخالف لوگوی ما و خواستار تغییر آن است. این برنامه با لوگوی میوۀ گلابی، دارای دستورالعمل‌های غذایی است. ما به عنوان یک شرکت کوچک نمی‌توانیم ده‌ها هزار پول بگیریم تا برندۀ جنگ با اپل شویم. این یک تجربۀ  وحشتناکی است که به طور قانونی با یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان درگیر شویم حتی اگر واقعا کار اشتباهی انجام نداده‌ایم."

در حال حاضر این دادخواست به تقریبا 9000 امضا رسیده است و بنیان‌گذاران امیدوارند که به عدد 10000 برسد.

 

Prepear می‌گوید که بارها این اتفاق افتاده است که شرکتی برای طراحی لوگوی خود از تصاویر میوه استفاده کند و اپل هیچ اظهار نظری نکرده باشد. البته این شرکت در گذشته به لوگوی پرونده علیه یک حزب سیاسی نروژ و یک مسیر دوچرخه‌سواری در آلمان اعتراض کرده و اقدامات قانونی انجام داده است.